Tilbudsgiver burde ikke have været i tvivl om mindstekravets forståelse

Sagen vedrørte Region Midtjyllands udbud af to delaftaler om levering af medico-udstyr. For begge delaftaler var det et mindstekrav, at et 20 gauge kateter kunne klare et minimumstryk på 300 PSI. B. Braun Medical A/S bød på delaftale 1. Ved sit tilbud blev det blandt andet anført at: ”der vil være et væsentligt trykfald i en slange på 250 cm, og et tryk på 300 PSI vil derfor aldrig forekomme ved selve PKVét.

Region Midtjylland afviste herefter B. Braun Medical A/S’ tilbud, under henvisning til at selskabet ikke havde dokumenteret, at det omtalte mindstekrav var opfyldt.

  1. Braun Medical A/S indgav herefter klage til Klagenævnet for Udbud. B. Braun Medical A/S gjorde i den forbindelse blandt andet gældende, at Region Midtjylland havde overtrådt udbudsreglerne ved at fortolke det omtalte mindstekrav i strid med mindstekravets ordlyd.

Klagenævnet tog ikke påstanden til følge. De henviste i den forbindelse til, at mindstekravet skulle forstås således, at venekateterne skulle kunne tåle et tryk på 300 PSI ved udgangen fra trykinjektoren til slangen ved en slangelængde på 250 cm. B. Braun Medical A/S kunne derfor ikke være i tvivl om, at mindstekravet skulle forstås på denne måde.

Klagenævnet for Udbuds kendelse af 16. september 2019, B. Braun Medical A/S mod Region Midtjylland] kan læses her.

Lignende artikler
Kontakt os

Indtast dine oplysninger, spørgsmål m.v. i formularen nedenfor.