Der var ikke uklarheder om tidspunktet for indlevering af tilbud

Sagen omhandlede et udbud efter light-regimet afholdt af Sønderborg Kommune. Udbuddet omfattede danskundervisning for flygtninge. Af udbudsmaterialet fremgik med fed skrift, at udkast til tilbud skulle være afgivet senest den 21. september 2017 kl. 10:30, og at endeligt tilbud skulle være afgivet senest den 6. november 2017 kl. 10:30.

AOF SYD bød herpå, men Sønderborg Kommune modtog først det endelige tilbud fra AOF SYD kl. 11:15. Som følge heraf afviste Sønderborg Kommune tilbuddet. AOF SYD klagede herefter til Klagenævnet for Udbud og anmodede om, at tillægge sagen opsættende virkning. AOF SYD gjorde i den forbindelse gældende, at klokkeslættet i tilbudsfristen ikke var nævnt i en opregning i udbudsmaterialet, hvilket medførte en uklarhed. Uklarheden måtte derfor fortolkes til skade for udbyderen.

AOF SYD anmodede om, at sagen skulle have opsættende virkning. Kendelsen er således klagenævnets stillingtagen hertil. Klagenævnet tog derfor stilling til, hvorvidt betingelsen om, ”at klagen har noget på sig”, var opfyldt. Klagenævnet fandt i den forbindelse ikke, at den manglende gentagelse af klokkeslættet i udbudsmaterialets oversigt over datoerne skabte en uklarhed, som var egnet til at medføre tvivl om, hvornår tilbuddene skulle være indleveret. Sønderborg Kommune havde herefter været forpligtet til at afvise klagerens endelige tilbud, idet det ville have været i strid med ligebehandlingsprincippet at acceptere tilbuddet. Klagen blev herefter ikke tillagt opsættende virkning.

Klagenævnet for Udbuds kendelse af 22. december 2017, AOF SYD mod Sønderborg Kommune, kan læses her.

Lignende artikler
Kontakt os

Indtast dine oplysninger, spørgsmål m.v. i formularen nedenfor.