Annullation af udbud ikke sagligt

Klager havde ikke påvist, at annullation skyldes, at kommunens borgmester også var bestyrelsesformand i det selskab, der først havde fået opgaven tildelt.

Sagen omhandlede et begrænset udbud efter udbudsdirektivets 2004/18 med Randers Kommune som ordregivende myndighed. Udbuddet omhandlede drift af et it-netværk i 8 år. Tildelingskriteriet var det økonomiske mest fordelagtige tilbud på grundlag af et økonomisk underkriterium samt nogle kvalitative underkriterier. Randers Kommune prækvalificerede 6 virksomheder til at afgive tilbud.

Der indkom herefter tilbud fra to tilbudsgivere henholdsvis ClobalConnect A/S og Zibra wireless ApS, der sammen udgjorde et konsortium (herefter GlobalConnect og Zibra), samt Stofa Erhverv A/S. Kommunen besluttede at indgå kontrakt med Stofa Erhverv A/S. Stofa Erhverv A/S havde ikke været prækvalificeret, men indgik i samme koncern som en af de prækvalificerede virksomheder.

GlobalConnect og Zibra klagede herefter til Klagenævnet for Udbud. GlobalConnect og Zibra gjorde i den forbindelse gældende, at Randers Kommune havde tildelt kontrakten til Stofa Erhverv A/S, selvom Stofa Erhverv A/S ikke var prækvalificeret.

Ved en tidligere kendelse i sagen traf klagenævnet afgørelse om ikke at tillægge klagen opsættende virkning. I den forbindelse udtalte klagenævnet imidlertid, at der var udsigt til, at det omtalte klagepunkt ville blive taget til følge.

Randers Kommune valgte herefter at annullere tilbuddet under henvisning til budgetmæssige forhold og at tilbuddet var uantageligt. Herefter ændrede GlobalConnect og Zibra klagen til at omfatte kommunens annullation af udbuddet, herunder at betingelserne for annullation af udbuddet skulle skærpes, idet kommunens borgmester var bestyrelsesformand i et selskab i samme koncern som Stofa Erhverv A/S.

Klagenævnet tog ikke klagen til følge og henviste i den forbindelse til, at en ordregiver kan annullere et udbud, hvis annullationen ikke forfølger et formål, der er i strid med ligebehandlingsprincippet eller i øvrigt er usagligt.

Kommunens annullation af udbuddet var ikke i strid med ligebehandlingsprincippet. GlobalConnect og Zibra havde desuden ikke godtgjort, at annullationen i øvrigt var usaglig, herunder at det havde haft betydning for kommunens beslutning om annullation, at kommunens borgmester også var bestyrelsesformand i det ovenfor omtalte selskab.

Klagenævnet for Udbuds kendelse af 24. august 2017, GlobalConnect og Zibra Wireless ApS mod Randers Kommune, kan læses her.

Lignende artikler
Kontakt os

Indtast dine oplysninger, spørgsmål m.v. i formularen nedenfor.