Beskrivelse af den ønskede ydelse var ikke uklar
Klager fik ikke medhold i, at beskrivelsen af den ønskede ydelse var for uklar til, at tilbudsgiver vidste, hvordan tilbuddet skulle afgives.
Ved udbudsbekendtgørelse af 18. juli 2014 udbød Beredskabsstyrelsen som offentligt udbud en 2-årig rammeaftale om indkøb af mobile dæmninger med mulighed for forlængelse i to gange 1 år. Rammeaftalen indeholdt en garanteret ordre på indkøb af 1.000 m mobil dæmning efter kontraktindgåelsen. Herudover var der ikke nogen købsforpligtelser. Tildelingskriteriet var laveste pris.
Klage blev indgivet af Environmental Solutions ApS, som ikke fik kontrakten. Klagen gik nærmere på, at Beredskabsstyrelsen ikke havde formuleret præcist, hvad der ønskedes tilbud på. Heroverfor indvendte Beredskabsstyrelsen, at tilbudsgiverne alene skulle afgive priser på de ønskede løsninger. Det var således ikke nødvendigt, at tilbudsgiverne dokumenterede overholdelsen af de opstillede krav, der gjaldt for de ønskede løsninger.
Klagenævnet gav ikke klager medhold med følgende begrundelse:
”Kravet i MR003 må efter sin ordlyd og sammenhængen forstås sådan, at der til den enkelte leverance, som måtte blive bestilt, skal leveres nødvendigt udstyr, herunder udstyr i et sådant omfang, at kravet om maksimalt 30 minutters tidsforbrug til at opsætte dæmningen [..] kunne overholdes. Hvordan kravene opfyldes, er op til den enkelte tilbudsgiver. Der er ikke stillet krav om en beskrivelse af, hvordan de pågældende krav sikres overholdt af tilbudsgiveren.”
Kendelse af 12. december 2014 (udbudsdirektivet), Environment Solutions ApS mod Danish Emergency Management Agency (Beredskabsstyrelsen), kan læses her.