Tilslutningspligt til fjernvarme kun pålagt for del af ejendommen

Pålæg om tilslutningspligt kan kun omfatte den del af ejendommen, der ligger inden for værkets forsyningsområde. Det fastslår Energiklagenævnet i en ny afgørelse.

Derfor bør forsyningsområdet ifølge nævnet også fastlægges efter det matrikulære ejendomsbegreb, så der ikke opstår tvivl om, hvorvidt et givent byggeri ligger inden for forsyningsområdet eller ej.

Afgørelsen var en genoptagelse af en tidligere sag, hvor Energiklagenævnet havde stadfæstet Randers Kommunes pålæg om tilslutningspligt for ny bebyggelse for klagerens ejendom.

Klageren gjorde senere nævnet opmærksom på, at værkets forsyningsområde ifølge kortbilagene til projektforslaget for selve værket var trukket ned gennem klagerens beboelseshus.

Nævnet lagde herefter til grund, at forsyningsområdet ikke omfattede den del af ejendommen med tilhørende bygninger (en garage), der lå øst for afgrænsningen ifølge kortbilaget.

Pålægget om tilslutningspligt for ny bebyggelse blev derfor ændret, så det ikke længere omfattede ejendommen øst for kortbilagets afgrænsning, men altså kun den del, der lå inden for forsyningsområdet.

Afgørelsen understreger betydningen af, at forsyningsområder i projektforslag angives med matrikelfortegnelse og adresselister, hvad nævnet også gjorde kommunen opmærksom på.

Det gælder i øvrigt også, selvom der ikke skal pålægges tilslutningspligt efterfølgende, og vil f.eks. også være relevant ved projekter, hvor et forsyningsområde konverteres fra naturgas til fjernvarme.

Energiklagenævnets afgørelse af 26. november 2015 kan læses her.

Lignende artikler
Kontakt os

Indtast dine oplysninger, spørgsmål m.v. i formularen nedenfor.